Sigara Satışında Yeni Dönem

Sağlık Bakanı’nın bugün yaptığı bir konuşmada sigara satışına yeni bir düzenleme getirildiği ifade edildi. Yeni dönemde artık sigaraların ancak kapalı dolaplar içinde satılabileceği bildirildi. Böylelikle hem markanın görünürlüğü azaltılacak hem de sigara ile mücadele edilmiş olacak.

Son dört yılda tekrar artışa geçen 15 yaş üzeri sigara kullanım oranı için çeşitli önlemler alınmaya devam edilecek.

Sigara paketlerinin dışarıdan görülmesi engellenmeye çalışılırken aynı zamanda ileri vadede de sigara paketlerinin düz bir hale getirilerek üzerinin tek bir renk ile satışa çıkarılması bekleniyor.

Bu sene bütçesi 4’e katlanan Sağlık Bakanlığı’nın yeni projelerle gündeme gelmesi bekleniyor. Tarama faaliyetlerinin de hızlandırılacağı ve Türkiye’de her bölgede sağlık taramasının ücretsiz olarak yapılacağı belirtildi.

Sigara kullanımını yüksek seviyede tutan tütün satışları için de bir düzenleme bekleniyor. Özellikle öğrenciler arasında yayılan ve daha ucuz sigara erişimi sağlayan bu tütün faaliyetleri için de çeşitli yasaklar getirilebilecek.

İçinde tam olarak ne olduğu bilinmeyen bazı kaçak tütünler için de gerekli yargı işlemleri devam ediyor. Polisin her gün yakaladığı tütün miktarı çok artmış durumda bulunuyor.

Okuyoruz.com üzerinde magazin ve sağlık haberleri yapan Hafize halen eğitimini Kültürel Çalışmalar alanında sürdürmeye devam etmektedir. İletişim: [email protected]