Sigara ve Alkole ÖTV Zammı!

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısına yayınlanan Bakanlar Kurulu akarına göre alkollü içecek ve sigaralarda bulunan ÖTV’lere %10-7 arasında zam geldi. Düzenleme bugünden itibaren geçerli olacağı için kısa süre içerisinde sigara firmalarından da zam haberleri bekleniyor.

ÖTV zammı sonrasında sigara fiyatlarının %3-5 arasında artacağı öngörülüyor. Başka bir ifade sigaraların 50 kuruş zamlanması bekleniyor. Uzun süredir gündemi meşgul eden sigara zammı haberleri sonunda gerçek oldu. Tiryakilerin hoşuna gitmeyen bu zam haberi nedeniyle sosyal medyada zam konusunda mesaj yoğunluğu yaşanıyor.

Türkiye’de belki de dünyanın sigara üzerinden en yüksek vergiyi alan ülkesi konumunda bulunuyor. Neredeyse sigaranın %65’i vergi olarak devlete ödeniyor. Öte yandan Sağlık kuruluş ve dernekleri ise bu zamlardan memnun oldu. Bu zamlar sayesinde alım oranının biraz daha düşeceği kaydedilirken, daha sağlıklı bir yaşamın ihtimali ortaya çıkmış bulunuyor.

Sigaranın 2017 içinde daha fazla zama maruz kalması muhtemel olarak gösteriliyor. Yapılan bazı projeler ile sigara kullanımını azaltmak için en önemli enstürmanlardan olan zam hareketi uygulanmaya devam edecek gibi görünüyor.

 

 

Temel Şaylan, eğitimini iktisat alanında tamamlamış olup, Okuyoruz.com'da ekonomi editörlüğü yapmaktadır. İletişim : [email protected]