Sesli Kimlik Dönemi Başlıyor

Nüfus dairelerinde yaşanan ve yanlış yazımlara neden olan bir uygulama nedeniyle artık yeni doğan vatandaşların kayıtlarında ilgili kişilere sesli olarak okuma yapılacak. Bu sayede mahkeme kararına ihtiyaç duyulmadan şayet bir yanlışlık varsa düzeltilmiş olacak.

Zaman zaman mahkemelerde yaşanan bazı duruşmalarda kayıt işlemleri sırasında memur hatası nedeniyle yanlış yazılan isimler nedeniyle sürekli değişim talepleri bulunuyordu. Bu durum nedeniyle boşuna bir iş yükü ortaya çıkıyordu. Bu durumun önüne geçmek için atılacak olan yeni bir adım ile sesli kimlik dönemi başlıyor.

Kayıt işlemleri onaylanmadan önce gerçekleştirilecek olan sesli bir cevaplama sistemi ile kayıt edilmesi istenen isim kontrol edilecek ve bu sayede yanlışlık varsa onay verilmeyecek.

Bu durum 81 ildeki tüm dairelerde geçerli olacak, ayrıca sesli sistem sadece isim için kullanılmayacak, soyisim, cinsiyet ve doğum tarihlerinde de bu uygulama yapılacak. Bu sayede doğru kayıtların alınması sağlanacak ve mahkemelere de ayrı bir yükün olmasının önüne geçilecek.

Türkiye’de yıllardır beklenen bir adım görülen sesli uygulama sayesinde yoğun olarak gelen şikayetlerin de sona ermesi bekleniyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]