Sahte Diploma Çetesine Ceza

Türkiye genelinde faaliyet gösteren sahte diploma çetesi çökertildi. Yakalan isimlerin çıkarıldığı duruşmada örgüt liderine 306 yıl hapis cezası istendi.

KPSS’de yüksek puan yapamayan kişilere özel diplomalar basarak, özel eğitim öğretmeni olarak atanmalarını sağlayan örgüt çökertildi. Yapılan soruşturmada 44 kişi yakalandı. Yakalananların birçoğunun bu kurumlarda öğretmenlik yapanlar olduğu kaydedildi. Terör örgütleri ile de ilişkisi olduğu ifade edilen çetenin birçok ismin kurumlara yerleşmesini sağladığı kaydedildi.

Ele geçirilen diploma suretlerinin içinde yüksek lisans ve doktora gibi diplomalarında bulunması bu çetenin ne kadar tehlikeli bir iş yaptığını ortaya çıkarmaya yetti.

Genel olarak kişilerle ilişiği olan kişiler için soruşturma başlatan bakanlık görevden alınanlar için ayrı davalar açmaya devam ediyor. Türkiye2de işsiz olan onlarca eğitmenin haklarını gaspeden bu çete üyelerinin en büyük cezayı alması için kampanyaların başlatılması bekleniyor.

Özellikle doğu bölgelerinde aktif olarak çalışan çetenin İstanbul ve Ankara gibi kentlerde de çalışmalar yürüttüğü ortaya çıktı. Resmi belgede sahtecilik ve suç işlemek için örgüt kurmaktan yargılanan isimlerin duruşmaları devam edecek.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.