Rus Yarbay’ın Gerçek Fotoğrafı Ortaya Çıktı

Bir süre önce Ardahan’da bir inşaat kazısında bulunan tabutun içinden çıkan Yarbay’ın gerçek fotoğrafına ulaşıldı. Rus basını Yarbay Karl Karloviç için yürüttüğü soruşturma ile Yarbay’ın torunlarına ulaştı.

Torunları dedelerinin müzede kalmasının yerine toprağa verilmesini istedi. Ayrıca basında ilgili kişinin eski bir fotoğrafı yayınlandı. Yarbay Rjepetski’nin torunları şu an Polonya’da yaşıyor ve ilgili Yarbay’ın emekli kaydının da bulunduğu ifade edildi.

Varşova Askeri Okulu’nu bitirdikten sonra Orta Asya’da görev yaptığı belirtilen Yarbay’ın, Ardahan ili sınırlarında görevlendirildiği de ifade edildi. Bu açıdan değerlendirildiğinde ilgili Yarbay’ın doğru kişi olduğu ve tabuttaki cesedin kendisine ait olduğu ifade edildi.

Ölümünden iki yıl önce Ardahan’a geldiği belirtilen Yarbay’ın ölüm nedeni ise henüz belli değil ve kayıtlarda yer almıyor. Fakat incelemeler sonucunda buna da ulaşılabileceği belirtiliyor. Türkiye ve Rusya arasında ikili bir komisyon tarafından yürütülen araştırmalar ise sonucunu vermiş durumda bulunuyor.

Tarihi anlamda birçok bağlantısı bulunan iki devletin tarihi ilişkileri kamuoyunda ilgi görmeye devam ediyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]