Rtük 24 Kanala Ceza Verdi

Rtük yaptığı son toplantılar sonrasında geçtiğimiz 2 hafta içerisinde, 24 kanala 123 ayrı ceza kesti. Cezaların genel içeriği sağlık ürünleri ile ilgili olduğu ifade edildi.

Nerede üretildiği belirsiz birçok ilacı pazarlamak isteyen uydu kanallarına büyük cezalar geldi. Geçtiğimiz dönemlerde sürekli kapatılan fakat yurtdışından lisans alıp tekrar yayına giren kanallara tekrar ceza verildi. Bu sefer cezalar uydudan çıkarılmak değil aksine para cezası oldu.

Telif haklarını hiçe sayarak onlarca filmi telifsiz olarak ekrana getiren bu kanallar film için defalarca girdikleri reklam kuşaklarında menşei belirli olmayan birçok ürünü şifa niteliği ile pazarlamaya çalışıyordu. Özellikle cinsel ürünler kol gezdiği ekranlara bugün itibari ile büyük cezalar geldi.

Bazı kanallar ise kumar oynatma şeklinde çekilişler yapıyordu, ayrıca bir takım kanallara da dini duyguları sömürüp ticaret yapma çalışmalarından dolayı ceza geldi. Özellikle dini isimlerle oluşturulan bu kanallarda, dua kitabı, namaz kıldıran seccade gibi fantastik ürünler satılıyordu.

Ağlarına düşürdükleri tv izleyicilerini kandıran ve paralarını ellerinden alan bu tür reklamlar yasak kapsamına alındı. Fakat yasağa rağmen bu tür reklamlar aynı kanallarda dönmeye devam ediyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]