Renkli E-Reçete Uygulaması Başlıyor

Renkli reçete olarak tabir edilen içinde uyuşturucu ve psikotik maddelerin bulunduğu reçeteler de dijital uygulamaya geçiriliyor. Hali hazırda renkli reçete adı verilen kırmızı ve yeşil reçeteler e-reçeteden farklı olarak elle dolduruluyordu.

2017 yılında aktif hale gelecek uygulama ile bu ilaçlarda sisteme dahil edilerek işler kolaylaştırılacak. Elle yazılmayacak bu reçeteler sistemden doldurulucak ve diğer e-reçetelerde olduğu gibi kullanıcı kodu ile gidip alınabilecek.

Eczacılık sisteminde yapılan ilaç güncellemeleri ile de kullanımdan kalkmış ilaçlar sistemden kaldırıldı. Bunun dışında iki veya üç kez girilmiş ilaçların da düzenlenmesi Kasım ayında tamamlandı. Ocak ayı itibari
sistemsel bazı değişikliklerin öngörüldüğü mediko sistemi ile yeni nesil e-reçete tekniği de uygulamaya alınacak.

Elle yazılan reçetelerin muhafaza edilmesi ve aktarımı sırasında ortaya çıkan bazı güvenlik ihlalleri nedeniyle proje hızlandırılarak işleme alınacak. İlgili konuda açıklama yapan eczacılar her ne kadar her protokolü uyguladıklarını söylese de, ilgili belgelerin muhafazasında çeşitli korkuları olduğunu ifade ediyordu. Yeni sistem ile artık bu sorunlar yaşanmayacak ve bilgiler mediko sisteminde kayıtlı kalacak.

Okuyoruz.com üzerinde magazin ve sağlık haberleri yapan Hafize halen eğitimini Kültürel Çalışmalar alanında sürdürmeye devam etmektedir. İletişim: [email protected]