Rektör’e Bir Tepki de Bakan’dan Geldi

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın eşini enstitütü sekreterliğine atamasından sonra ortaya çıkan tepkilerin sonrasında Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan da bir tepki geldi. Doğru olmadığını ifade ettiği açıklamasında Pamukkale Üniversitesi Rektörü’ne açık bir göndermede bulunan Milli Eğitim Bakanı bu konuda bir çalışma yapılabileceğinin sinyalini verdi.

Odatv’nin yaptığı bir araştırmaya göre Rektör Bağ’ın ayrıca farklı birimlerde de görev aldığı belirlendi. İlgili konuyla ilgili bir araştırmanın başlatılıp başlatılmayacağı şimdilik belirsizliğini korurken devlet kanalından gelen tepki sonrası geri adım atılabilme ihtimali doğdu.

Genel olarak toplumda oluşan yargıya göre bir birime akraba atamanın her ne kadar doğru olduğu tartışılırken bu durumun bakanın ifadesinde olduğu gibi genel kanıya ters düşmemesinin amaçlanmasının daha doğru olduğu ifade edildi. Başka bir ifade ile Türkiye’de genel olarak görülen ve yavaş yavaş izleri silinmeye başlayan akrabacılık teorisinin yerini liyakatın alması bekleniyor.

Her ne kadar Yök’ün ilgili atamaya müdahale etmesi beklenmezken, tarafların bu konuda kendisi insiyatifi alarak görevden ayrılabileceği ifade ediliyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]