Referanduma Doğru Giderken

Malumunuz üzerine mecliste Anayasa değişikliği paketi oylanmaya başladı.  İlk iki madde herhangi bir engele takılmadan geçti. Fakat bu durum 18 madde üzerinde ayrı ayrı yapılacağı için hemen olumlu düşünmemek lazım. Daha 18 maddenin oylanmasından sonra bir de ikinci tur oylaması yapılacak. Türkiye gibi günü gününe uymayan ülkeler için bu ciddi bir problem olarak görülebilir.

Bunun dışında bir de maddenin genelinde bir oylama yapılacak. CHP’nin şu an ardında durduğu düşünce neyse bu oylamalarda maddelerin dışarıda kalmasını sağlamak. HDP zaten şu an için etkisiz eleman modunda devam ediyor. Peki MHP ve Ak PArti’nin durumu ne olacak? İşte bu şimdilik belirsiz yaşanan onlarca gelişme sonrasında birbirine yakınlaşan partinin ilerleyen noktalarda sıkıntı yaşama durumu var. Sonuçta 347 oy gibi bir noktada bulunmak iyi ama bu durum her an tersine dönebilir.

Peki dönerse ne olur? Sanırım bu konuda en olumlu adım seçim kararı almak olur. Seçim yapılır ve partiler tekrar dizilir bu konuda Ak Parti’nin daha da güçleneceğini ve HDP’nin de meclis dışında kalacağını düşünenlerden biriyim. Bu sayede istenen Anayasa değişikliği yapılabilir. Tabi bu Türkiye’ye nasıl bir etki yapar burası önemli… Gayet kırılgan bir statüde olan ekonomimiz elbet bir seçimi kaldırır ama belirsizlik ortamı daha başka sıkıntıları ortaya çıkarabilir.

Bu konuda umudum seçime gerek kalmadan işlerin yolunda gitmesi, gitmezse de dünyanın sonu değil Türkiye her an bedel ödemeye hazır, halkımız da buna hazır bence…

Okuyoruz Haber'in politika ve teknoloji yazarı. Eğitimini doktora seviyesinde sürdüren ve her daim iletişimin ortasında yaşayan yazarımız size Türkiye'nin panaromasını çekiyor. iletişim adresi : [email protected]