Referandum Sonuçları Nereye Götürür?

Herkesin referandumda çıkacak olan sonuçların ne olduğunu bildiğini düşünüyorum. Zaten anketlerin de ortaya çıkardığı gibi referandum sonuçları çok fazla bir ekstra durum olmazsa evet olarak çıkacak. Bunda hem Ak Parti’nin hem MHP’nin oylarının etkisinin yanısıra yaşanan 15 Temmuz olaylarının da halkın beyninde yaratmış olduğu travma var.

Doğru veya yanlış insanlar kendi oylarını özgür iradesine inanarak verecek ve bu seçimde geride kalacak. Peki sonra ne olacak? Yine kaoslar mı yaşacayacağız? Yoksa seçimde hile mi var denecek? Ben oranını merak ediyorum. Mesele CHP’nin her zaman yaptığı Anayasa Mahkemesi’ne gitmeme eylemi beni ürkütüyor. Neden acaba? Kemal Bey çıkıp bu konuyu açıklığa kavuşturmalı yoksa bu tür adımlar evet hanesi +1 daha ekleme yapıyor.

Bunun dışında Erbakan’ın eski partisinin çıkıp hayır demesi de ilginç, ne oyu var dememeli neden hayır diyor demeli? Bu konuda Erbakan’ın bir projesi yok mu var. Peki neden hayır?

Bunlar siyasi kısımlar siyasi manevralar peki terör… Terör mesela bu referandum döneminde artacak mı? Emniyet kuvvetleri 1000’e yakın kişiyi gözaltına altı bir kısmını tutukladı verilen bir ileti ile sokakların karıştırılması projesi ortaya çıktı. Tamam bunu atlattık peki daha kalan 58 gün içinde neler olabilir? Bu kadar dayanıklı mıyız? Bugün itibari ile El-Bab ile ilgili bir haber geldi. Oh dedim içinden hani işin büyük kısmı bir süzüldü. İkinci oh ise Suriyelilerin oluşturulacak bu bölgeye gönderilmesinden sonra gelecek. Yanlış anlamayın bu adamları kovalım demiyorum ama topraklarına dönmeleri lazım.

Referandum sonrası analizlerime diğer yazılarımda da devam etmeyi düşünüyorum. Sanırım çok ihtiyacımız var.

Okuyoruz Haber'in politika ve teknoloji yazarı. Eğitimini doktora seviyesinde sürdüren ve her daim iletişimin ortasında yaşayan yazarımız size Türkiye'nin panaromasını çekiyor. iletişim adresi : [email protected]