Referandum Kararı Alındı

Birçok engellemeye rağmen fire vermeyen oylamalar kararın referanduma sunulmasını sağladı. Bu karar sonrasında Anayasa Değişikliği bu sefer halka sorulacak. 330’un üstünde çıkan kararlar bilindiği üzere Cumhurbaşkanı tarafından referanduma götürülebiliyor.

Referandumdan ne çıkacağı konusunda yapılan anketlere bakıldığında evet’in şansının çok daha yüksek olduğu görülüyor. Ayrıca halkın mecliste yaşanan kavgalardan ve engellemelerden de etkilendiği çoktan gözüküyor. Referandum muhtemelen nisan ayında önümüze gelecek. Muhtel tarih öncelikle 2 nisan olarak belirlense de ilgili tarihin bir iki hafta daha ileri gidebileceğini düşünüyorum.

Malum 2 Nisan günü Türkiye’de önemli bir sınav olan YDS yapılacak. Bu sınavın tarihinin değişmesi halinde belki referandum o tarihe alınabilir ama ikisinin bir arada yapılması olayları çok güçleştirir. Böyle bir şeye bence gerek yok, ya referandumu daha sonra ya da sınavı daha sonra yapmak lazım.

YDS’ye girecek ve genellikle oy kullanma yaşında olacak kişilerin zihnini karıştırmaya ve boşuna yoğunluk oluşturmaya gerek yok.

Peki HDP referanduma katılacak mı? Muhtemelen bir kaç hafta içinde ya boykot kararı alacak ya da anketlerde Hayır’ı desteklemeye devam edecek. Yeni kanun paketi ile birçok şey değişirken en önemlisi sistemde bir değişiklik olacak Türkiye artık işletim sistemini yeni güne göre güncelliyor olacak. Ne diyelim vatan milletin için en hayırlısı olsun.

Okuyoruz Haber'in politika ve teknoloji yazarı. Eğitimini doktora seviyesinde sürdüren ve her daim iletişimin ortasında yaşayan yazarımız size Türkiye'nin panaromasını çekiyor. iletişim adresi : [email protected]