Ramazan Orucu Tutulmaya Başlandı!

Türkiye bulunduğu zaman dilimi nedeniyle bu sene yaklaşık 16 saat oruç tutacak. Yine boylam değerlerine göre oruçlarını en erken açacak il Hakkari olurken en geç ise Edirne açacak.

Hakkari’de 19.25’te açılacak ilk oruçlar sonrası Türkiye’nin batısına doğru oruçlar belirli aralıklarla açılmaya devam edecek. En son oruç açacak illerimizden birisi olan Edirne ise ilk gün orucunu 20.42’de açacak.

Dünya’da ise tablo çok değişik İzlanda’da oruç yaklaşık 22 saat tutulurken Arjantin’de 8 saat 57 dakika olarak tutulacak. Bu sene kış mevsimi nedeniyle Güney Kutbuna yakın olan ülkeler az oruç tutacak. Fakat diğer yarımkürede ise işler daha farklı şekilde hesaplanıyor. Yaz mevsiminin görüldüğü Kuzey Yarımküre ise çok uzun saatlerde oruç tutulabilecek.

Avusturalya ve Brezilya oruç saatlerinin az olduğu yerlerden birisi olmaya devam ediyor. Endonezya is 13 saatlik bir zaman aralığında oruç tutacak.

Tüm dünya müslümanlarının değer verdiği günlerden birisi olarak kabul edilen ramazan orucu günleri yaz kış denmeden tutulmaya devam edecek.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]