DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Gök Gürültülü

Özel Eğitim Öğretmenliği

Özel Eğitim Öğretmenliği
23.12.2019
2.695
A+
A-

Özel Eğitim Nedir?

Özel eğitim programları zihinsel, fiziksel, sosyal ve / veya duygusal olarak gecikmeli öğrenciler için tasarlanmıştır.Genel olarak gelişimsel bir gecikme olarak sınıflandırılan bu “gecikme” yönü, çocuğun genel yaşantısının (fiziksel, bilişsel, skolastik becerilerin) kendi yaşıtlarının dengesini ifade eder. Bu özel gereksinimler nedeniyle, öğrencilerin ihtiyaçları geleneksel sınıf ortamında karşılanamaz. Özel eğitim programları ve hizmetleri, her çocuğun uygun ihtiyaçlarını karşılamak için içerik, öğretim metodolojisi ve dağıtım talimatını uyarlar. Bu hizmetler aileye ücretsizdir.

Özel Eğitim Öğretmenliği Nedir?

Özel Eğitim Öğretmenleri zihinsel engelli, görme engelli, işitme engelli gibi bireylerin gelişimlerinde temel rol alan ve onları hayata karşı hazırlayan bireylerdir. Ayrıca otizmli, öğrenme güçlüğü çeken ve disleksi gibi bazı yetersizliklerde de özel eğitim öğretmenleri bu kişilere eğitim verirler. Bireye özgü öğrenme metotları ve planlar hazırlayan özel eğitim öğretmenleri bireylerin hayatlarını kolaylaştırmaktadır.

Özel bir eğitim öğretmeni olmak derin şefkat ve büyük sabır gerektirir. Özel eğitim öğretmenleri duygusal ve fiziksel engelli veya öğrenme sorunu olan çocuklarla çalışır.

Özel eğitim öğretmenleri genel sınıf öğretmenleri, ebeveynler ve yöneticilerle düzenli olarak etkileşimde bulunur. Öğretmenler, eleştirel düşünme becerilerini kullanarak öğrencilerin öğrenme sürecini düzenli olarak değerlendirmeli ve disleksi, DEHB, öğrenme güçlüğü veya zihinsel ve fiziksel engellerle mücadele eden öğrencilerle çalışmalıdır. Her öğrencinin ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmiş öğrenme planları hazırlarlar.

Özel eğitim öğretmenleri, otizm, dil veya iletişim sorunları veya işitme engelli öğrencileri ile öğrencilere yardımcı olmak için belirli bir eğitim alanında uzmanlaşabilir. Öğretim sorumluluğunun büyük kısmı Bireyselleştirilmiş Eğitim Planının (IEP) oluşturulmasını ve uygulanmasını içerir. Tüm özel eğitim öğretmenleri, özel eğitime başlamadan önce lisans derecesini almak zorundadır

2016 yılında Özel Eğitim Öğretmenliği Zihinsel Engelliler Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliği ve Görme Engelliler Öğretmenliği gibi farklı lisans programlarına ayrılıyordu, ancak 2016 yılından sonraki dönemlerde yapılan düzenlemeyle bütün bu programlar birleştirilip Özel Eğitim Öğretmenliği adını almıştır.

Nerelerde Çalışır?

Özel eğitim öğretmenleri genellikle ilk veya ortaokullarda fiziksel veya zihinsel engelli öğrencilerle çalışır. Öğretmenler, öğrencilere her bir ders programında ders müfredatı öğretir ve öğrencilere temel yaşam becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur, böylece sınıf dışında bağımsız çalışabilir. Özel eğitim öğretmenleri genellikle okul bölgesinin akademik takvimini takiben tam zamanlı olarak çalışırlar.

Hangi Beceriler Olmalıdır?

Özel eğitim öğretmenleri güçlü organizasyon ve iletişim becerileri geliştirir. Öğretmenler, özel ihtiyaçları olan öğrenciler, diğer öğretim üyeleri, ebeveynler ve sosyal çalışanlar ile etkili bir şekilde iletişim kurmak için kişilerarası beceriler geliştirmiş olmalıdır. Özel eğitim öğretmenleri sabırlı, şefkatli, esnek, yaratıcı, özenli ve empatik olmalıdır. Özel ihtiyaçları olan öğrencilere öğretmek, her öğrencinin ihtiyaçlarını ve öğrenme stillerini derinlemesine kavramasını gerektirir. Öğretmen hem okulu hem de öğrencinin öğrenme ihtiyaçlarını etkili bir şekilde ele alan kişiselleştirilmiş bir eğitim planı oluşturabilmelidir.

Kaynak: https://www.egitimdili.com/ozel-egitim-ogretmenligi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.