ÖSYM’ye Büyük Operasyon

Uzun süredir dillendirilen ÖSYM operasyonu bugün itibari ile başladı. Fetöcü bazı isimlerin soruları çaldığı belirlendiği ÖSYM’nin soru hazırlama merkezine şok bir baskın yapıldı. Kurumda 15 Temmuz’dan beri uzaklaştırılan isimler dışında başka isimlerin de uzaklaştırılması bekleniyor.

2009 ve 2014 yılları arasında neredeyse tüm sınavlarda soru çalma ihtimali olan ekip için verilen ifadeler ışığında bazı incelemeler yapılıyor. Özellikle 2010 yılında yaşanan büyük kopya olayından sonra uzun süre birşey yapılamamış ve daha sonra toplu halde gözaltılar gerçekleşmişti.

Uzun süre konuyla ilgili bir gelişme olmamasının ana nedenin, yargıya sızan fetö örgütü elemanlarının bunu engellemesi olarak gösteriliyor. Ne zaman 15 Temmuz darbe girişimi oldu ondan sonra tehlikenin farkına var devlet yönetimi konuyla ilgili çalışmalara başladı.

KPSS ve benzeri sınavlar ile kopya çekip devlet memurluğuna yerleşen onlarca kişi gözaltına alınsa da halen bu şekilde çalışmaya devam eden kişiler bulunuyor. Türkiye’de özellikle büyük bir değişimin olması gerektiğinden dolayı bu konuda hızlı bir gelişme yaşanamıyor.

ÖSYM’ye yapılan operasyonda alınan bilgisayar imajlarından neler çıkacağı merak edilirken örgütün bu bilgisayarlardan çoğunun hard disklerini imha ettiği belirtiliyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]