Osman Bayezid Osmanoğlu Vefat Etti

Osman Bayezid Osmanoğlu Vefat EttiOsmanlı Hanedanı’nın son reisi Osman Bayezid Osmanoğlu New York’ta vefat etti. Sürgünde doğan ilk şehzade olarak kayıtlara geçmiş olan Osman Bayezid Efendi, yaşlılığın bağlı olduğu nedenler ile vefat etti. 93 yaşında hayata gözlerin yuman efendi yerine Şehzade Dündar Osmanoğlu Efendi’ye geçti.

Yurtdışında hayatını geçiren Osman Bayezid Efendi hiç evlenmemişti. Çocuğu da bulunmayan Şehzade’nin uzun süre bir kütüphane çevirmenlik yaptığı biliniyor. Türkiye’ye giriş yasağı kalktıktan sona her sene mutlaka Türkiye’yi ziyaret eden şehzade Türkiye’de kalmadı.

Cenazesinin 9 Ocak’ta kılınacağı açıklanan şehzadenin cenazesi Long Island’daki aile mezarlığına defnedilecek.

2009 yılından beridir Hanedan Reisliği’ni yürüten şehzaden sağlık sorunları bulunuyordu. Bir süre önce ağırlaşan reisin bugün itibari ile vefat ettiği bildirildi. Osmanlı usullerine göre en büyük şehzadenin reis olduğu yapıda sıradaki reis Dündar Osmanoğlu olacak, kendisi de 87 yaşında olacan şehzadenin görevi devralacağı belirtildi. Herhangi bir politik fonksiyonu olmayan bu reisliğin aile içindeki hiyerarşiyi koruduğu ifade ediliyor.

Osmanlı Padişahları’nın günümüze kadar getirdiği bu yapıyı halen devam ettiren hanedan her gün büyümeye de devam ediyor.