İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Onaysız Kredi Kartları Alışverişe Kapanıyor

BDDK’nın yapmış olduğu duyuruya göre 17 Ağustos’a kadar müşteri onay verilmeyen kredi kartları internet kullanımlarına kapanacak. Bu durum sonrası müşterilerin banka ile çeşitli yollardan iletişime geçerek onay vermesi gerekecek. Bugünlerde cep telefonlarına gönderilen uyarı mesajlarında linkler vasıtası ile onay verilebiliyor. Fakat bu durum bazı dolandırıcılık olayları nedeniyle askıya alınmış durumda bulunuyor. Bankalar birçoğu BDDK ile görüşerek sürenin bir hafta daha uzatılmasını istediği belirtiliyor.

Kullanıcıların yaşanan dolandırıcılık olayları nedeniyle bu onaylama işlemlerine olumsuz yanıt verdiği ve yaklaşık %60 kullanıcının henüz sisteme onay vermediği kaydediliyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun bu hafta sonu bu konuyla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.

Ayrıca birçok kişi otomatik ödemeler için gerekli olmayan bu onay işlemi için de bankaları soru yağmuruna tuttuğu görüldü. Garanti Bankası’na gelen mesajların birçoğunda kullanıcıların bu yönde sorular olduğu görüldü. Türkiye içi kullanımda yaşanan bu belirsizlik nedeniyle 17 Ağustos’tan itibaren internet ödemelerinde ve eticaret portallarında da sıkıntı görülmesi bekleniyor.