Ödüllü Matematik Sorusu Çözüldü

Samsun’da emekli bir öğreten olan Aydın Cerit’in hazırladığı matematik sorusu çözüldü. Çözene 93 aylık emekli maaşını vereceğini açıklayan emekli öğretmenin sorusunu ilk olarak bir profesör çözdü. İlgili profesör bunu bilgisayar yardımı ile çözdüğünü belirtirken, emekli maaşını da almadı.

59 yaşındaki Aydın Cerit’in bu soruyu hazırlarken amaçladığı matematik sevdası da gerçekleşmiş gibi görünüyor. Sorusuna çok yüksek bir sayıda talep gelen öğretmen 150 kişinin kendini aradığını ve soruyu ilk günlerde 5 kişinin çözdüğünü kaydetti.

Normal şartlarda 5 Aralık’a kadar verdiği sürenin çok öncesinde çözülen soru ile ilgili olarak artık teknolojinin çok ilerlediğini kaydetti. Teknolojik gelişmelere arasının çok iyi olmadığını açıklayan öğretmen yeni teknolojilerinin birçok konuda atılım yaptığını kabul ettiğini söyledi.

İlgili matematik sorusu verilen uzun bir sayının asal çarpanlarını soruyordu bunun yanında ek soruda da en küçük n saysını soruyordu. Tabi bu durumda kalanın da sıfır olması isteniyor. Bilgisayar ortamında çok rahat bir şekilde çözülebilen soru için 1-2 saat içinde cevap almak mümkün oldu.

İlgili soru şu şekilde yayınlanmıştı.

matematik sorusu
matematik sorusu

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.