Newyork’ta Fare Korkusu

Amerika’nın Newyork kentinde yaşanan bir durum sonrası sağlık konusunda belediye tarafından önlemler alındı. Aynı sokakta yaşayan 3 farklı kişiyi ısıran bir fare bu kişilere leptospirosis adı verilen hastalığı bulaştırdı. Bu hastalığa kapılan üç kişiden birisi tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Ciddi bir enfeksiyon olarak değerlendirilen leptospirosis hastalığı nedeniyle menenjit varan rahatsızlıklardan mağdur olunabiliyor. İlgili olay sonrası ilaçlama faaliyetleri artırılırken bölgede eğer bu tür bir rahatsızlığa sahip olan varsa en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi çağrısı yapıldı.

Nadir görülen leptospirosis hastalığı ilk olarak ciğerlerde bir enfeksiyona sebep olurken tedavi edilmemesi halinda beyin zarına kadar ilerleyebiliyor. İlgili hastalardan ikisi taburcu olurken ileri düzeyde rahatsız olan bir hasta ise hayatını kaybetti.

Yetkililer bölgede gerekli sağlık önlemlerinin alındığını belirtirken bu bakterilerin temel taşıyıcılarının fareler olduğu da kesinleşti. İlgili olay sonrası özellikle banliyö bölgelerinde yoğun ilaçlama yapıldığı görüldü. Özellikle tren hatlarının geçtiği bölgelerde yoğun olarak görülen fare sürüleri ile ilgili genel olarak fazla önlem alınamıyor. Çünkü şehrin altından geçen lağım hatları ve metro hatları fareler için doğal bir yaşam mekanı olarak faaliyet gösteriyor.

Son 10 yılda sadece 26 vakaya rastlanan ilgili hastalığın son 5 vakası ise 2016 yılı içinde görüldü. 2 milyon farenin yaşadığı belirtilen New York’a fareler şehri demenin hiç kötü bir yanı yok gibi görünüyor.

Okuyoruz.com üzerinde magazin ve sağlık haberleri yapan Hafize halen eğitimini Kültürel Çalışmalar alanında sürdürmeye devam etmektedir. İletişim: [email protected]