Minik Azra Kritik Döneme Girdi

Azra isimli kız çocuğunun Tay-Sachs adı verilen enzim eksiliği hastalığı ile mücadelesi 4. yılını tamamladı. Doktorların 4 sene ömür biçtiği minik Azra 5. yaş gününü kutladı.

Tay-Sachs hastalığı milyonda görülen bir hastalık olmasının yanısıra henüz bir tedavisi bulanamadığından dolayı çok tehlikeli bir hastalık olarak kayıtlara girmiş durumda bulunuyor.

Doktorlar 4 yıl ömür biçtiği Azra, yaşıtlarının hiç bir eylemini gerçekleştiremese de, ailesi tarafından özenle bakılmaya devam ediyor. Oturma, konuşma, duyma ve görme yeteneklerini kaybeden Azra, ağızdan beslenme yeteneğine de sahip değil. Midesinden beslenen minik Azra, tükrükleri de ağzından bir hortum yardımı ile alınıyor.

Ailesinin inanılmaz bir özenle destek verdiği kız çocuğuna destek de sürüyor. 5. yaşını gören ve çok önemli bir noktada bulunan Azra’nın ailesi herkese teşekkür ederken ayrıca onun varlığına şükrediyor.

İlerleyen teknoloji henüz bu hastalıkla ilgili bir tedavi ışığı vermese de, ailesinin gözleri tamamen yurtdışında yapılmakta olan çalışmalarda, bir gün kızlarının iyileşebileceği umudunu taşıyan ailenin çeşitli alanlarda araştırmaları incelediği de ifade edildi. Çok nadir görülen bir hastalık olduğu için üzerinde çok araştırma yapılmayan rahatsızlık henüz emekleme aşamasında olduğu görülüyor.

Okuyoruz.com üzerinde magazin ve sağlık haberleri yapan Hafize halen eğitimini Kültürel Çalışmalar alanında sürdürmeye devam etmektedir. İletişim: [email protected]