Merkez Bankası Ortakları Açıklanmıyor!

Uzun süredir merak edilen konulardan birisi olan Merkez Bankası ortaklık durumu konusu ile ilgili muamma devam ediyor.

4 çeşit hisse grubuna ev sahipliği yapan Merkez Bankası’nın A tipi hisselerinin tamamını hazineye ait, bu durumda devlet merkez bankasının %55’inin sahibi olarak kabul ediliyor. Genel olarak A tipi sahipleri şirket üzerinde her türlü yetkiye sahip bulunuyor.

Turkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın diğer tiplerde birçok hissedarı bulunuyor. Zaten adından da göreceğiniz gibi TC Merkez Bankası, Cumhuriyeti olarak değil Cumhuriyet olarak geçiyor. Bu durum MB’nin Anonim Şirket olması nedeniyle bu şekilde adlandırılıyor.

Diğer hisselerin dağılımı ise şu şekilde oluşuyor: B grubu hisseler Türkiye’de aktif hizmet veren bankaların bir kısmına ait. Bu bankalar Ziraat başta olmak üzere, Garanti, İş, Halk, Yapı ve Kredi, Akbank ve Türk Ekonomi Bankası olarak belirtiliyor. En yüksek hisse oranı %19.23 ile Ziraat Bankasına ait. İlgili hisse oranı da zaten Cumhuriyet’in kuruluş yılına ait olduğu açıkça görülüyor.

C sınıfı hisseler arasında bilinen tek banka ise ING bank, oranı çok düşük olan bu hisseler OYAK satılınca ING’ye geçti.

Bunun dışında kalan D hisseler ise sır olarak saklanıyor. D sınıfı hisselerin bir kısmına sahip olan Yahudi vatandaşı Adnan Behar bir dönem Merkez Bankası’nı dava ettiği için biliniyor. Bunun dışında bu hisselerin kimlere ve hangi kuruluşlara ait olduğu ise kamuoyuna açıklanmıyor.

D sınıf hisseler ise toplam hisselere oran yaklaşık %19 dolayında olduğu görülüyor.

Temel Şaylan, eğitimini iktisat alanında tamamlamış olup, Okuyoruz.com'da ekonomi editörlüğü yapmaktadır. İletişim : [email protected]