MEB’ten Yeni Öğretmenlere Ödev

Milli Eğitim Bakanlığı yeni öğretmen olay bireylere 30 film ve 30 kitaptan oluşan bir ödev hazırladı. Ayrıca bu ödevin meslek hayatı boyunca yapılması önerildi.

Bunun dışında öğretmneler 300 saat uyum eğitimi dersi paketi de alacak. Bu 300 saatlik programın 42 saati okul içinde, 90 saati okul dışında yapılacak. Geri kalan 168 saatlik bölüm ise diğer eğitimlere harcanacak. Program süresince öğretmenlerden çeşitli tecrübe yazıları istenecek ayrıca önerilen kitap ve filmler ilgili de çalışmalar yapılacak.

Meb’in önerdiği filmler arasında şunlar bulunuyor:

3 Idiots, American Teacher, Asyanın Kandilleri, Batıya Doğru Akan Nehir , Billy Elliot, The First Grader,  Good Will Hunting, Monsieur Lazhar, Hababam Sınıfı, Kara Tahta, Sınıf, Süpermen’i İzlerken, İki Dil Bir Bavul, İmparatorlar Kulübü, Kara, Les Choristes, Kör Nokta, Olmak ve Sahip Olma ve son olarak da Ölü Ozanlar Derneği.

Meb’in önerdiği kitaplar ise şu şekilde sıralanıyor:

Bir Bilim Adamının Romanı, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Meşhurların Okul Anıları, Meraklı Zihinler: Bir Çocuk Nasıl Bir Bilim İnsanı Olur?, Ezilenlerin Pedagojisi, Başarısızlığın Olmadığı Okul, Mahrem Macera, Cahil Hoca ve Türkiye’nin Maarif Davası, Bitmeyen Gece, Sofie’nin Dünyası, Başarısızlığın Olmadığı Okul, Duygusal Zeka, Sosyal Bilimleri Açın: Sosyal Bilimlerin Yeniden Yapılanması Üzerine Rapor, Acımak, Çocuklar Neden Başarısız Olur?, Okulsuz Toplum ve son olarak da Doğu ve Batı Arasında İslam adlı kitap listede yer alıyor.

Bu kitapların okunması ve filmlerin izlenmesinden sonra öğretmenler tarafından bir form doldurularak bilgi de verilecek.

 

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.