Meb Teog Hakkında Konuştu

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz günlerde uygulanan Teog sınavı için açıklamalarda bulundu. MEB’in yaptığı açıklamalara göre Teog sınavında herhangi bir sıkıntı yaşanmadı ve sınav başarılı ile tamamlandı. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavı 23 ve 24 Kasım günleri sorunsuz bir şekilde yapılırken sonuçların da kısa sürede açıklanacağı belirtildi.

Bakanlık ayrıca engelli öğrenciler için ayrı bir uygulamanın yapıldığı ve 15 dakika fazla süre kullandırıldığını belirtti. Ayrıca bu öğrenciler tek bir şekilde sınava alındı.

Sınav süresince 970 sınav merkezi kullanırken, bu merkezlerde yaklaşık 16 bin okul kullanıldı. yaklaşık 94 bin salonda yapılan sınav ile beraber 1 milyon 190’bin öğrenciye uygulama yapıldı. Yurt dışında da 7 ayrı ülkede 14 sınav merkezinde 822 öğrenciye sınav yapıldı.

 

Bu sınavla birlikte öğrencilerin liseye geçişlerinde uygulanacak olan puanlama sistemlerine puan sağlayan sistem aktif hale getirildi. Nisan ayında bir kez daha yapılacak olan sınavın dışında farklı aktivitelerde bulunan öğrencilere de ek puan uygulaması yapılacak.

Velilerin de öğrencileri yalnız bırakmadığı bu evrede okul önlerinde yoğun bir bekleyiş yaşandı. Öğrenciler üzerindeki baskıların azaltılması için normal sınav havasında yapılan bu sınavlar ile liseye geçiş için belirlemeler yapılıyor.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.