İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

LYS ve YGS’nin Kaldırılması Planlanıyor!

TEOG’un kaldırılması sonrası sınav sistemleri ile ilgili gelişmeler devam ediyor. Her üniversitenin kendi sınavını yapmasını öngören bir çalışmanın sürdüğü uzun süredir biliniyor. Fakat bu konuda en önemli açıklama gece saatlerinde Cumhurbaşkanı’ndan geldi. Cumhurbaşkanı sınav sisteminin değişeceğini ifade etti.

Bu durum tüm öğrenciler tarafından merakla takip edilirken uzmanlar sınav sistemi değişikliği ile LYS ve YGS’nin sonunun gelebileceği ve üniversitelerin kendi sınavlarını yapabileceğini ifade etti.

Bu durum sonrası dershanelerden sonra kılıf değiştirerek  etüt kursu görünümüne bürünen bazı yapıların hoşuna gitmedi.

Fakat yapılan değerlendirmelerde yeni yılda bu sistemin değişip değişemeyeceği tartışılırken öğrenciler ise yeni başlayan öğretim yılı dolayısıyla çalışmalarına bir şekil vermek için net sonucun bir an önce açıklanmasını istiyor.

Hali hazırda YGS sınavının 2018 Mart ayında yapılması planlanıyor. Fakat bir değişiklik olursa öğrenciler sadece gitmek istedikleri üniversitelerin sınavlarına girebilecek. Bu durumun farklı illerde yapılacak olan sınavların nasıl organize edileceği konusunda soru işaretleri bırakması nedeniyle öğrencilerin ve eğitimcilerin kafası oldukça karışık.

Konunun Erdoğan’ın Türkiye’ye gelişi sonrası tekrar değerlendirilmesi bekleniyor.