İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

LYS Sonuçları Belli Oldu!

Yüzbinlerce üniversite adayının merak ile beklediği LYS 2017 sonuçları belli oldu. Gecikmeli olarak açıklanan sonuçlar her ne kadar adayları moral olarak etkilese de, saat 20:30 civarında yapırılan duyuru ile ilk anda ÖSYM’nin sonuç sayfası kilitlendi. Bir süre sonra normale dönen sistemden sonuçları öğrenen öğrenciler, sosyal medyada paylaşımlarına hız verdi.

Genel olarak 11 Ağustos’ta başlayacak olan kayıt işlemleri internet üzerinden üniversitelere gidilmeden yapılabilecek. Tabi ki bu durum için öğrenci bilgilerinin sistemde görüntülenebiliyor olması gerekiyor. Bilgilerinde bir hata görünen veya bilgileri hiç görünmeyen adaylar ise belgeleri ile birlikte ilgili fakültelere kayıt işlemini giderek yapması gerekiyor.

Genel olarak teknoloji ile alakalı bölümlere talebin çok olduğu görülürken bazı bölümlerde ise çok büyük boşluklar oluştu. Kısa süre içinde açıklanması beklenen istatistiklere göre tercih yaapbilecek durumdaki 1.8 milyon adaydan yaklaşık olarak yarısının tercih yaptığı görülüyor. Lisans bölümlerinde yaklaşık 50 bin kontenjan boş kalırken, ön lisans bölümlerinde de 163 bin kontenjanın boş kaldığı görüldü. Toplam 214 bin öğrencilik boş kontenjanın kaldığı sınav sonucuna göre yedek yerleştirmelerde yeni bir heyecan yaşanabilir.

Açık öğretim fakültelerine de yaklaşık 129 bin öğrenci yerleşti.