KYK’nın Kredi ve Burslar Açıklaması

KYK’da bugün öğle saatlerinde yapılan duyuruda bazı hususlara değinildi. Yeni dönemde burs veya kredi alacak öğrenciler için değerlendirmelerin devam ettiği belirtildi. Başvuru bilgilerinin teyit işlemlerine geçildiği ve kısa sürede açıklamanın yapılacağı belirtildi.

Sonuçlar yurtkur’un internet adresi üzerinden yayınlanacak. Bunun dışında sonuçlar açıklandıktan sonra taahhütname onay işlemleri başlayacak. Bu işlemler için e-devlet üzerinden şifre ile giriş yapılması gerekiyor. Kredi ve bursların alınabilmesi için mutlaka taahhütname onaylarının yapılması gerekiyor. Yasal süre içinde bu onaylar verilmezse kredi ve burslar çıksa bile iptal ediliyor. Daha sonra da ek süre verilmiyor.

Öğrencilerin daha sonra yapması gereken işlemler de sonuçlar açıklandığında hem sonuç sayfasından hem de ayrıca br duyuru ile duyurulacak. Özellikle bildirilecek olan onay sürelerine dikkat edilmesi gerekiyor.

Yurt dışında eğitim görmekte olan öğrenciler sonuçlar açıklandıktan sonra burs ve kredilerini alabilmek için yapması gereken işlemler farklıdır.

Bu işlemlerden ilki e-devlet üzerinden onay işlemi daha sonraki işlem ise kefaletname belgesi gönderimidir. Bu belge herhangi bir noterde hazırlanıp e-devlet onayı ardından noter sistemine otomatik olarak eklenmektedir. Bu durumda öğrenciye bir kişi kefil olmalı ve işlemleri onun yapması gerekmektedir. Öğrencinin notere gitmesine ihtiyaç yoktur. Ayrıca noter belgelerinin de noterler tarafından KYK genel merkeze gönderilmesi gerekmektedir.

KYK Genel Merkezin adresi şu şekildedir : Söğütözü mahallesi 2176 sokak No: 25 Çankaya / ANKARA

Bu merkeze posta veya kargo yolu ile gönderim yapılmalıdır. Bunun dışında gönderim şekli kullanılmamalı, elden teslim yapılmamalıdır.

 

Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra öğrenciler kredi ve burslarını belirtilen tarihlerde alabilecektir.

Çıkan burs veya krediyi almak istemeyen öğrenciler ise herhangi bir onay vermeyip, bu kredi ve bursları almayabilir. Öğrenci eğer taahhütname onayı yapmazsa seneye tekrar başvuru yapabilir ama belirli süre alım yapan öğrenci ikinci kez kredi veya burs alamaz.

 

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.