KYK Sistemlerinde Yoğunluk Yaşanıyor

KYK’nın her burs ve kredi açıklama dönemlerinde yaşanan teknik kapasite problemleri bu senede yüzünü gösterdi. Özellikle banka hesaplarının tamamlandığı ve sonuçların iç sistemde belli olduğu dönemde sürekli kyk sonuç sayfasını ziyaret eden öğrencilere bunun yanında bir de yurt vs. gibi birçok geç kalan açıklamanın yapılması nedeniyle sistemde yoğunluk yaşanıyor.

Muhtemelen bir açıklamanın bu yüzden daha geç saatlerde yapılması planlanıyor. KYK yıllardan birçok proje üzerinde gelişme sağlasa da henüz sonuç açıklama sistemlerinde yaşanan sorunları gideremedi. Sonuçlar açıklandıktan sonra bazı öğrencilere kredi ve burs çıkmaması nedeniyle kendisine gelen başvurularla da ilgilenecek olan kurumu uzun bir maraton bekliyor.

Özellikle ödemelerin yapıldığı ziraat bankasınında sistemlere dahil olmasıyla sistemdeki veri transferi daha üst seviyelere çıkıyor. Bu sene yaklaşık 10 gün önceden hesap açılış talimatlarını kuruma veren KYK, çoktan burs ve kredi alacak öğrencileri belirledi. Tabi kontrollerde ortaya çıkan bazı durumlara göre kredi ve burslar iptal ediliyor. Bu işlerin tamamlanmasından sonra da net bir açıklama yapılacak.

Geçtiğimiz günlerde KYK’nın Ziraat Bankası sistemlerinden öğrenciler kartlarını nereden alacaklarını görebildi. Bu durum fark edildikten kısa bir süre sonra tekrar kapatıldı.

Hali hazırda kurum yetkililerin açıklamaları ışığında sonuçların açıklanması yakın diyebiliriz.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.