KYK Onay Süresini Uzattı!

Özellikle 18 yaşından küçük öğrencilerin anne veya baba onayından sonra onay vermeyi unutması nedeniyle ortaya çıkan onay sorunu için KYK bir adım attı. KYK yaptığı açıklama ile onay süresini uzattığını açıkladı.

Yeni süre 18 Aralık 2016 saat 23:59’a kadar sürecek. Bu süreye kadar öğrenciler verilen zaman içinde onaylama yapabilecek. Twitter ve çeşitli mecralardan sürekli sorular soran öğrenciler bu şekilde müjdeli haber gelmiş oldu.

Geçtiğimiz senelerde herhangi bir ek süre verilmeyen KYK’da bu ilk kez yapılmış oldu. Taahhütname onaylarını tamamlayan öğrencilere ise ödemelerinin Ocak ayında yapılacağı belirtildi. Aynı şekilde ödeme limitleri şu an için lisans ve önlisans öğrencileri için 400 türk lirası, yüksek lisans öğrencileri için 800 türk lirası, doktora öğrencileri için ise 1200 türk lirası olarak ödeniyor.

Onaylama işlemini tamamlayan öğrenciler ise Ocak ayında 4 aylık ödeme almaya hak kazanacak. Yani başka bir ifade ile lisans ve ön lisans öğrenciler 1600 türk lirası ödeme alacak.

15-18 yaş aralığında bulunan öğrenciler ise anne ve babalarının e-devlet onaylarından sonra kendilerinin de onay vermesi gerektiğini unutmamalı. KYK verdiği ek süre içinde bunun tamamlanmasını bekliyor.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.