KYK Kredi ve Burs Sonuçları Açıklanıyor!

Uzun süredir bekleyişten olan öğrenciler için iyi haber yakında gelecek. DGS başvurularının bitmesinin ardından hızlı bir değerlendirmeyle KYK Kredi ve Burs sonuçları açıklanacak. Kredi ve bursların diğer aşamalar için değerlendirilmiş durumda, sadece dgs ve diğer başvuruların da üstüne eklenmesinden sonra açıklanması bekleniyor.

Bu süreç sonrasında öğrencilere sağlanacak bir sistemle banka kartlarını ne zaman alabilecekleri konusunda bilgilendirme yapılacak. Bu bilgilendirme geçtiğimiz seneler de Ziraat Bankası’nın internet sitesinde ilan edilen bir link vasıtası ile yapılıyordu. Hatta açıklamalardan önce de sms sistemi ile bilgi alınabiliyordu.

Bu sene henüz bu sistemden bir haber olmasa da yakın bir zaman için konuyla ilgili bir açıklama yapılması planlanıyor.

100 bin öğrenciye verilecek burs ve diğer geride kalan öğrencilere verilecek ücret için de çalışmalar yapılıyor. Yeni girişililer için ödemelerin Kasım ayında yatma ihtimali çok yüksek ve bu ödeme iki aylık ödeme şeklinde Ekim ayını da kapsayacak. Bunun dışında yeni girişli olmayan fakat kredi ve burslara ilk kez başvurmuş olan için durumun ne olacağı ise henüz belirsiz. Bunun yanısıra yüksek lisans ve doktora öğrencilerine de ödeme erken yapılacak mı? bu konuda da bir bilgilendirme yapılmamış durumda bulunuyor.

Genel anlamda kredi ve bursların ilanında sonra taahütname onayları tamamlandıktan sonra geriye kalan işlemlerden birisi olan banka işlemi için gerekli tarihi beklemeniz gerekiyor, ondan sonra da artık her ay burs veya kredilerinizi çekebileceğiniz kartlarınız size teslim edilmiş olacak.

Geçmiş senelerde entegre olarak verilen banka kartlarının kredi kartı özelliği de vardı. Bu özelliği kullanmak istemezseniz kapattırabiliyorsunuz. Bu durumun yanında nakit çekme özelliğiniz de var, bu özelliğin bir kullanım alanı da nakit avans denilen özellik, geçen sene bu özellik 125 tl ye kadar borçlanma yapabiliyorsunuz, tabi bu ödeme kredi veya bursunuz yattığında hemen otomatik olarak tahsil ediliyor.

Açıklamanın hafta sonu veya hafta başında yapılması bekleniyor, takip ederek normal süreleri geçirmeden işlemlerin tamamlanması gerekiyor. Çünkü gerekli süre zarfında işlemlerini tamamlamayan öğrencilerin burs ve kredi alım hakları iptal ediliyor.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.