Kripto Borsası Tepe Taklak

Dün küresel yaşanan gelişmelerden etkilenen bitcoin ve benzeri sanal para birimleri 24 saat içinde çok büyük miktarlarda düşüş yaşadı. Türkiye’de özellikle tercih edilen bitcoin temelli para biriminin yaşadığı kayıplar %25’i aştı. Yaşanan bu gelişmelerden sonra tepki satışlarının yaşandığı görüldü.

Bitcoin fiyatlarında yaşanan sert düşüş ile beraber diğer para birimlerinde de büyük düşüşler yaşandı. Özellikle günün en çok kaybedeni Japon menşeli Ripple adı verilen xrp oldu.

Ripple an itibari ile 4 tl bandının da altına inerek yatırımcılarını şok etti. Kısa süre içinde 3 dolar fiyatlandırmasına ulaşan para birimi neredeyse o günlerden bugüne %60’lık bir kayıp yaşadı.

Yaşanan gelişmelerin ardında bankaların uyguladığı bazı blokelerin olduğu ve devletin kısa süre içinde sanal paralar ile ilgili bir vergi düzenlemesi yapıp bu durumun gidişatını değiştireceği iddia ediliyor. Devlet vergilendirme sistemi ile yasallaştıracağı sanal para sistemlerine daha fazla yatırım gelmesi bekleniyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]