KPSS’ye 3.5 Milyon Kişi Girecek

KPSS Ortaöğretim sınavına bu sene 3.5 milyon kişi girecek. Bütçe Komisyonu’nda değerlendirilen konulardan birisi olan ÖSYM sınavları hakkında bilgi verilirken ortaya çıkan gerçek bu kadar yüksek bir sayıda kişinin gireceği sınavın nasıl yapılacağı konusunda merak uyandırdı.

Özellikle fetö operasyonları sonrasında ortaya çıkan büyük açık sayesinde iş bulmak isteyen onlarca kişi ÖSYM’nin yaptığı KPSS Ortaöğretim sınavına başvurdu.

ÖSYM 2016 yılın içinde 53 sınav yaptı. Şimdiye kadar yapılan bu sınavlara 10 milyonun üzerinde katılımcı girdi. 20 Kasım’da yapılacak olan sınava ise 3.5 milyon kişinin girecek olması çok büyük bir adım olarak görülüyor.

Bu sayı ÖSYM’nin şu ana kadar tek oturumda yapacağı ve en çok kişinin katılacağı sınav olma özelliğine sahip olacak. Türkiye’de yer alan bazı illerin nüfusu katlayan sınav mevcudu için binlerce kişinin görev yapması bekleniyor. Sınav yapılacağı gün neredeyse tüm Türkiye sınava konsantre olmuş olacak.

Özellikle lise mezun isimlerin girdiği bu sınavda ortalamaların gayet düşük olması bekleniyor. Yani daha çok çalışan kazanmış olacak. Özellikle bu sınav sonucuna göre kamuya ve farklı kurumlara çok fazla sayıda kişi alınacağı iddia ediliyor.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.