KPSS Ücretlerine İndirim Geliyor

ÖSYM’nin bugün yaptığı açıklamaya göre KPSS sınavı için belirlenen ücretlerin yeniden değerlendirileceği ve indirim yapılacağı belirtildi. Sosyal medyada büyük bir tepki gören fiyatlar için onlarca tweet atılmış ve paylaşım yapılmıştı.

Tüm alanlardan sınava girmek isteyen bir kişinin 480 tl ödemesini gerektiren sınavlar bütünü büyük protesto görmüştü. Oysa geçen sene belirlenen 220 TL toplam ücret bile eleştirilirken bu şekilde bir zam yapılması nedeniyle çok büyük tepki oluştu.

Bu sene girilecek olan sınavlara ayrı ayrı bakıldığında şu şekilde bir listenin oluştuğu görülüyor:

* Genel Yetenek – Genel Kültür: 60,00 TL
* Eğitim Bilimleri: 60,00 TL
* Kamu Yönetimi: 40,00 TL
* Uluslararası İlişkiler: 40,00 TL
* İşletme: 40,00 TL
* Muhasebe: 40,00 TL
* Hukuk: 40,00 TL
* İktisat: 40,00 TL
* İstatistik: 40,00 TL
* Maliye: 40,00 TL
* Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri: 40,00 TL

Tüm sınavlar üzerinden bir hesap yapıldığı 480 TL’lik bir rakamın ortaya çıkmasıyla beraber çok ciddi bir problem ortaya çıkmış oldu. Bir çok kişinin katıldığı sınavdan bu şekilde bir ücret talep edilmesi nedeniyle tepkilerini sosyal medyadan dile getiren vatandaşlar ÖSYM’nin geri atmasına neden oldu.

ÖSYM bugün yaptığı açıklama ile beraber yeni bir düzenleme yapılıp başvuru süresinden önce bildirim yapılacağını belirtti.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]