Kırmızı Işık Hapise Cezası Getirecek

Yapılan yeni düzenlemeler ile kırmızı ışık ihlali yapan yolcular için çeşitli önlemler ortaya çıkardı. Şayet bir yaya kırmızı ışıkta karşıdan karşıya geçip bir kazaya neden olursa, bu yaya hapis cezası alabilecek.

Yargıtay 12. Dairesi’nin ortaya koyduğu ifadede trafik güvenliğini tehlike atmak suçunun uygulanabileceği kaydedildi. Ceza sınırı ise 2 yıla kadar olarak belirtildi. Başka bir ifade ile bir an dalgınlık yapıp kazaya neden olursanız 2 yıl hapis cezası alabileceksiniz.

Türk Ceza Kanunu’nun içinde de yer alan 179. maddenin bir fıkrasında yer alan ifade ile de doğrulanan bu durum sonra konuyla ilgili denetimlerin artacağı belirtiliyor.

Türkiye belirgin olarak uyulmayan yasaklar birisi olarak bilinen kırmızı ışık cezası artık uygulamaya alınacak. Özellikle işlek yerlerde yer alan kameralarda  ortaya çıkan kazalar mercek altına alınacak. İlgili hapis cezasının da uygulanması ile gerekli engellemeler başarıya ulaşmış olacak.

Özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük metropollerde ciddi sorunlara neden trafik sorunlarına da artık neşter atılabilecek. İlgili uygulama geçtiğimiz günlerde 5 ay hapis cezasına neden olarak bir kişinin hapise girmesine neden oldu.

 

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]