KDK Krediyi Bursa Çevirdi

kamu denetçiliği kurumu

Kamu Denetçiliği Kurumu’ndan yapılan yeni bir açıklamaya göre, Giresun Üniversitesi’nde geçen sene Kamu Yönetimi alanında tezli yüksek lisans yapmaya başlayan yüzde 79 engelli bir öğrenci, kendi alanı dışında bir programda yüksek lisans yaptığı için zorunlu olarak bir yıl bilimsel hazırlık okudu.

Bilimsel hazırlık dönemlerinde zorunlu olarak da olsa burs verilemediği için öğrenciye kredi başvurusu yapılabileceği bildirildi. Daha sonra ise normal eğitime başladığında bunun bursa çevrilebileceği ifade edildi.

Engelli öğrenci bu görüşme sonrasında bilimsel hazırlık döneminde kredi aldıktan sonra yüksek lisansın ilk yılında tekrar burs başvuru yaptı. KYK, mevzuatta engelli öğrenci önceliği olmasına rağmen öğrenciye burs vermeyince, öğrenci bu durumu KDK’ya taşıdı.

KYK, KDK’nin girişimleri neticesinde engelli öğrencinin dosyasını tekrar inceledi ve kredinin bursa dönüştürülmesini onayladı.

Bu sayede öğrenci kalan dönemlerde burs alabilme hakkına kavuştu. İlgili karar ile birlikte benzer sıkıntılar yaşayan öğrencilerin de başvuru yapabilmesinin ve bunu emsal gösterebilmesinin önü açıldı.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]