İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Katar’a 13 Maddelik Dayatma!

Körfez Ülkeleri’nin hazırladığı iddia edilen ve Katar’a sunulan 13 maddelik anlaşmada skandal ifadeler göze çarptı. Özellikle maddelerden birisinde yer alan Türk Askeri’nin Katar’dan çekilmesi isteği ile beraber Katar’ın birçok islami kuruluşu terör örgütü olarak listesine alması istendi. Ayrıca Katar’ın İç işlerine müdahale anlamına gelen periyotlar ile ülkenin kontrol altında tutulması planlandı.

Anlaşmanın 10 gün geçerli olduğu ve daha sonra Körfez ülkelerinin bir girişimde bulunabileceği belirtildi. Türkiye ve İran’a yönelik suçlamalar sonrasında bu ülkelere Katar’a karşı desteklerinin sürmesi bekleniyor. Ortadoğu’yu tekrar karıştıracak olan bu tehlikeli girişimler sonrası birçok problemin ortaya çıkması bekleniyor.

Katar’ı önce gıda anlamında ambargo altına alıp daha sonra müdahalede bulunmak isteyen Körfez Ülkeleri’nin Amerika başta olmak üzere birçok devlet tarafından eleştirilmesine rağmen küçük hesapların ortaya konulduğu belirtildi. Türkiye’nin Katar ile yakınlaşması da inanılmaz derecede bir enerjiyi açığa çıkarmış ve iki ülkenin yakınlaşması ekonomik göstergelere de yansımıştı.