Kar Yağışı Barajlara Yaradı

Kar Yağışı Barajlara YaradıÖzellikle İstanbul içinde etkili olan kar yağışları nedeniyle 4 gün içinde barajlarda önemli bir su kütlesi oluştu. Ocak ayında ortaya çıkan sıkıntılı süreçte %55′ kadar gerileyen barajlarda %60 seviyelerine ulaşıldı. Yaklaşık yarım milyar metreküp suya kavuşan İstanbul’da bu sene düşük olan oranlar kar yağışları sayesinde normale döndü.

Özellikle Ömerli Barajı’nda yapılan ölçümlerde doluluk oranın %86 olduğu ifade edildi. İstanbul dışındaki illerde de durum farklı değil sürekli yağış almaya başlayan birçok ilde de su sıkıntısının önüne geçildi. Özellikle yaz ayları için önemli olarak ifade edilen bu durumun geçmiş senelerde çok ciddi faturaları ortaya çıkmış. Birkaç sene evvel Ankara’da yaşanan sıkıntı nedeniyle bir süre su kullanımında aksamalar meydana gelmişti.

Gayet soğuk ve yağışlı bir dönemde bulunduğumuz Türkiye’de çeşitli barajların yapımı ve elektrik üretimi ise devam edecek. Geçtiğimi birkaç günde rekor seviyesine ulaşan doğal gaz kullanımında da çeşitli önlemleri alınması planlanıyor. Bu önlemler dahilinde evlerin doğal gaz faturalarında da indirim olması bekleniyor.

Bu oranlar ile temmuz ayından sonraki en büyük rakamlara ulaşılmış oldu.