Kapatılan Üniversitelerin Varlıkları Devrediliyor

OHAL kapsamında kapatılan ve öğrencileri farklı üniversitelere aktarılan üniversitelere ait bina, araç ve gereçler hazineye devredildikten sonra yeni bir adım daha atılıyor.

Alınan bilgilere göre el koyulan tüm bina, araç ve gereçler öğrencilerin nakillerinin yapıldığı üniversitelere geçici olarak verilecek. Bu sayede hem yer sıkıntısının olmaması hem de eğitimin kapasitesinin artması planlanıyor.

Öğrencilerin aynı kampüslerinde eğitim yapıp yapmayacağı henüz belli olmamasına rağmen bazı kampüslere fakültelerin aktarılabileceği belirtiliyor. Bunun için ilk hedeflerden birisi kapatılan Fatih Üniversitesi’ne ait olan devasa Hadımköy Kampüsü.

İlgili kurumlarda bulunan öğretim elemanları için ise bu geçerli değil. Özel şirket niteliğinde bulunan bu kurumlardaki tüm öğretim elemanlarının görevlerine son verildi. Farklı üniversiteler ise bu öğretim üyelerini almakta çeşitli çekinceler yaşamaya devam ediyor.

Yakın bir zamanda açıklama yapılması beklenirken el koyulan üniversitelerin internet adreslerinin erişimleri de kapatılmaya başlandı. Artık Fatih Üniversitesi ve benzeri üniversitelerin edu.tr adreslerine ulaşım yapılamayacak yakın zamanda tüm öğrencilerin bilgileri de farklı üniversitelere taşınacak.

Mezun öğrencilerin bilgilerinin de ilgili üniversitelere aktarılma işlemi devam ediyor. Bu aşamdan sonra belge almak isteyenler belirlenen üniversitelerden alacak.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.