Kapatılan Üniversitelerin Ücretleri Belli Oldu

KHK kapsamında kapatılan üniversitelerde burslu olmayıp okuyan öğrencilerin yeni geçtikleri üniversitelerde eğitimlerini sürdürebilmeleri için ödeyecekler eğitim ücretleri belli oldu.

Normal üniversite ücretlerine yakın olarak belirnen bu rakamlar 9 eşit taksitte ödenecek. YÖK yayınladığı bir tablo ile hangi üniversitenin öğrencilerinin ne kadar ödeyeceğini açıkladı.

Buna göre Fatih Üniversitesi başta olmak üzere bu özel üniversitelerden devlet üniversitelerine geçen öğrenciler yaklaşık 20 bin türk lirası ücret ödeyecek. Şayet öğrenci bu ücreti ödemek istemezse öğrencilik kaydı iptal edilecek. Hali hazırda %50 bursu ve tam burslu olan öğrencilerde bursları nedeniyle kendilerine düşen kısmı ödeyecek. Tam burs öğrenciler ise herhangi bir eğitim öğretim ücreti ödemeyecek.

Bazı fetö bağlantılı üniversitelere peşin olarak diğer yılları da ödeyen kişilerin ise bunu kanıtlaması gerekiyor. Şayet öğrenci paralı kategoride bulunup cemaat tarafından burslu gösterilmişse de öğrenci bu parayı ödemek zorunda bulunuyor. Fatih Üniversitesi gibi üniversitelerde kontenjanları doldurmak için uygulanan burslu gösterme işlemleri nedeniyle şu an birçok öğrenci de mağdur konumunda bulunuyor. Fetö örgütünün himmet adı altında öğrencilerin masraflarını başkalarına ödetmesi ve bu açıktan doğan paraların da örgüte aktarılması nedeniyle öğrenciler bu özellik ortadan kalkınca burs haklarını kaybetmiş durumda bulunuyorlar.

Bu durum nedeniyle birçok öğrenci ücretleri ödeyemeceğinden dolayı okullarını bırakıp tekrar üniversite sınavına girmek için bekliyor.

Ücretlere şu listeden ulaşabilirsiniz.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.