Kapatılan Üniversite Öğrencileri Tercih Yapacak

YÖK’ün tekrar değerlendirme yaptığı konulardan birisi olan öğrenci aktarımında bir iptal bir de yeniden uygulama ilan edildi. Öğrenciler önceki açıklamaya göre çeşitli üniversitelere aktarılmıştı, bu durum iptal edilerek, öğrencilerin girdikleri yıl aldıkları puan ışığında tercih yapması kararlaştırıldı.

Buna göre öğrenciler girdikleri yıl aldıkları puanlar ile yine girdikleri yıl ilan edilen bölümlerin puanları için tercih yapacak, tabi bu durumda çok düşük puanla kapatılan üniversitelere giren öğrencilerin aynı iller içinde üniversite bulması mümkün olmayacak. Özellikle İstanbul gibi illerde bazı puanlara kendi bölümünüzde okumanızın rol olduğu belirtiliyor.

Özellikle biyoloji, fizik, kimya gibi bölümlere girmek için barajı geçmenin yeterli olduğu vakıf üniversitelerinin öğrencileri, bu bölümlere girebilecek en yakın üniversiteleri ancak Türkiye’nin en doğusunda bulabilecek. Bu durumda hem ücret ödeyip hem de Bitlis, Hakkari gibi üniversitelerde okuması gereken öğrencilerin bölümlerini bırakması bekleniyor.

Fetö kapsamında üniversitelerin ücretli bölümlerine cemaat bursu adı altında ücretsiz olarak yerleşen öğrenciler de artık burs alamayacağından dolayı onlar için bu kararın şok etkisi oluşturması bekleniyor.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.