DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Mevzi Sağanak

Kalite Yönetim Sistemlerinde Acil Durum ve Risk Yönetimi: Koronavirüs

Kalite Yönetim Sistemlerinde Acil Durum ve Risk Yönetimi: Koronavirüs
22.03.2020
2.097
A+
A-

Risk ve fırsat yönetimi sadece ISO 9001:2015 ile ilgili olarak ele alınmıyor. Koronavirüs tüm yönetim sistemleri için öncelikle “Acil Durum Planlarının” gözden geçirilmesini ve mutlaka revize edilmesini gerektiriyor. İlk cümlede de belirtildiği gibi koronavirüs iş ve işçi sağlığı ve güvenliği açısından birinci derecede öncelikle ISO 45001:2018 acil durumlar prosedüründe “SALGIN HASTALIKLAR” başlığı ile ele alınmalıdır.

ISO 9001:2015 kalite yönetim sisteminde koronavirüs, işletmenin faaliyetlerinin durmasına neden olan bir risk olarak ele alınmalı. Tabi burada öncelikle tehdit olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Bu ve buna benzer uluslararası salgın hastalıkların bundan sonra Risk Analiz Tablolarında da yerini alması gerekiyor.

Yapılması gereken bir diğer çalışma bu gibi salgınlarda hemen hareket geçebilmek adına öncelikli yapılacakları içeren bir talimat hazırlanması gerekliliğidir.

ISO 9001:2015 Risk Yönetimi Salgın Hastalık Aksiyonları

ISO 9001:2015 risk yönetiminde koronavirüs salgını aslında ciddiye alınması gereken bir risk olarak önümüzde duruyor. Burada koronavirüsün ISO 9001:2015 risk analiz tablosunda acil DİF kaydı açılarak gerekli güncellemelerin yapılmasını zorunlu kılıyor.

Burada aksiyon planlarken yapılması gerekenlere bakacak olursak; öncelikle üretimin ve kalitenin aksaması, ham madde teminindeki zorluklar, kuruluşun finansal analizi vb gibi unsurlar olmalıdır. Dolayısıyla bu süreci başarıyla atlatan kuruluşların bundan sonraki süreçlerde bu gibi salgınlara karşı hazırlıklı olmaları gerekmekte ve gerekli ISO 9001:2015 prosedürlerinde güncellemeleri yapmaları gerekmektedir.

AdlBelge ISO 9001:2015 belgesi sahibi olan firmalarına bu konuyla ilgili örnek dokümanları yakın bir dönem içerisinde paylaşacaktır.

ISO 45001:2018 Acil Durum Yönetimi Salgın Hastalıkların Güncellenmesi

ISO 45001:2018 açısından iş ve işçi sağlığı acil durum ve olaylar kayıtlarında koronavirüs vakalarının ele alınması ve gerekli tedbirlerin İSG kapsamında sağlanması, güvenli ekipman tedariğinde maske, eldiven ve dezenfektan kullanımının da bundan sonra değerlendirilmesi zorunlu oluyor.

CE belgesi ile onaylanmış güvenilir maske, dezenfektan ve eldiven kullanım talimatlarının da hazırlanması gerekiyor. Bu türden güvenlik ekipman ve malzemelerinin de kuruluşlarda bulunması (bakınız) ISO 45001:2018 belgesi kapsamında gerekli gibi duruyor.

ISO 27001:2017 Bilgi Güvenliği İçin Salgın Hastalıkların Getireceği Riskler

ISO 27001:2013 ve 2017 bilgi güvenliği yönetim sistemi açısından koronavirüs ile gelen risk uzaktan çalışma kurallarının gözden geçirilmesi olmalı. Önemli giriş bilgilerine sahip kişilerin karantina altına alınması da bu açıdan ele alınabilir.

BGYS için erişilebilirlik ve bu tür salgın hastalık durumlarından bilgiye nasıl erişileceği, uzaktan çalışma politikaları gibi adlbelge.com  ISO 27001:2013 belgesi doküman ve kayıtlarının hazırlanması veya detaylı biçimde güncellenmesi gerekiyor.

Tüm dünyada koronavirüs ile gerçekleşen değişim kalite yönetim sistemlerini de etkiliyor olacak.

Sonuç olarak tüm yönetim sistemlerinde yeni farkında varılan bu riskle birlikte bir takım güncellemeler zorunlu olacaktır. Dünya sağlık örgütünün de açıkladığı gibi, hata yapmaktan korkarak hareket etmekten kaçınmak, hiç harekete geçmiyor olmaktan çok daha riskli.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.