İzmir’de Toplu Ulaşıma Zam

İzmir Halkına toplu ulaşım konusunda yeni yıl için kötü bir haber geldi. Yaklaşık %8.5 artacak olan biniş ücretleri keseleri zorlayacak gibi görünüyor. Bunun dışında 60 yaş üstü kartları da kullanımdan kaldırıldı. Artık 60 yaş üstü ücretsiz biniş olmayacak, 60 yaş üstündeki vatandaşlarda öğrenciler ile aynı parayı ödeyecek.

İzmir Büyükşehir Belediye’sinin duyurduğu ve meclis tarafından kabul edilen zam kararı açıklandı. Bu karara göre artık tam bilet 2.60 TL, öğrenci 1.50 TL olurken, öğretmenler de 2 TL ödeme yapacak. Bunun dışında 60 yaş ücretsiz biniş kartları da iptal edildi. 60 yaş üstündeki kişiler de öğrenciler gibi 1.50 Türk Lirası ödeme yapacak.

Zam kararının rutin bir uygulama olduğu şeklinde açıklama yapılırken 60 yaş üstü kartların iptal nedeninin ise kötü kullanımdan kaynaklandığı belirtildi. Kartların raporları incelendiğinde bir ay içinde 360 kereden fazla biniş olan kartların olduğu ortaya çıkınca böyle bir karar alındığı belirtildi.

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde uygulanan 60 yaş üstü uygulamasının İzmir’de iptali sonrası diğer illerde de böyle kararlar alınabileceği kaydedildi. Antalya’da da uygulanmakta olan 60 yaş üstü ücretsiz uygulamasının da mercek altında olduğu belirtilirken konuyla ilgili gelişmelerin olabileceği kaydedildi.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]