İzmir’de Fetö Operasyonu

Fetö yapılanmasının önemli ayaklarından birisinin bulunduğu İzmir’de yürütülen yeni bir operasyonda Rodi Giyim ve İdil Kolonyaları’nın içinde bulunduran bir vakıfa yönelik operasyon başlatıldı. Operasyonda bir hayli kabarık olan listeye göre gözaltılar başladı.

Zaten tutuklu bulunan İdil Kolonyaları sahibinden de tekrar ifade alınacağı belirtildi. Operasyonda İzmir’de bulunan bir vakıf aracılığıyla bazı isimlerin para transferleri yaptığı ortaya çıkarıldı. 17/25 sonrasındaki dönemde Bankasya üzerinden 8.5 milyon türk lirası paranın kontrolünü yöneten ekip için de ayrıca bir soruşturma yürütülüyor.

Tüm bunların yanısıra uzun yıllar Fetö içinde bulunmış giyim firmasının yetkilileri için de gözaltı kararı verildi. 1978’de kurulan Akyaka adlı derneğin soruşturmanın odağında bulunduğu ilgili derneğin merkezinde fetö toplantılarının yapıldığı kaydedildi.

100’den fazla mülkiyetin ele geçirildiği operasyonda gözaltı kararlarının artacağı fakat bazı isimlerin yurtdışına kaçmış olduğu da belirlendi.

Son beş yıl içinde 2.5 milyon türk lirasını fetö’ye himmet olarak veren kuruluşun içinde yer aldığı tüm bağlantılar ortaya çıkarıldı. Yapılan operasyonlar sonrası ilgili firmalara da el koyma kararı uygulanması bekleniyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]