İtalya’da Referandum Sonuçlandı

İtalya’da dün yapılan referandum sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre referandumdan hayır oyu çıktı. Böylelikle İtalyan halkı Anayasa değişikliğine hayır dedi. Bunun üzerine daha önceden açıklama yapan Başbakan Renzi istifa etti.

Ekonomik açıdan sıkıntılar yaşayan İtalya’da bir kısım düzenleme ile birlikte Anayasa değişikliği için referandum yapılmıştı. Fakat beklentilerin ötesinde oylamadan hayır çıkmasından sonra Avrupa Birliği para birimi büyük bir düşüş yaşadı. Türkiye’de ilgili değişikliğin yansıması bekleniyor.

Başbakan’ın istifa etmesi neden olan referandumda katılım %65 olduğu belirtildi. Bu katılım neticesinde %60 yakın bir oy hayır olarak çıktı. Ayrıca bu durum 5 yıldız hareketi adı verilen AB karşıtı grubunda seçimler sonrasında iktidara gelme ihtimalini yükseltti. Bir ihtimal seçimde 5 yıldız grubu seçilirse Avrupa Birliği önemli bir üyesini daha elinden kaçırabilir. Zaten uzun süredir çatırdamaya devam eden birlik böylelikle ortadan ikiye bölünebilir.

Dolar karşısında büyük bir düşüş yaşayan euro’nun önümüzdeki günlerde toparlanması bekleniyor. Bu düşün uzun süredir euroda meydana gelen en büyük günlük düşüş olarak kayıtlara geçti. Türkiye de olayları yakın izlemeye devam ediyor.

 

Temel Şaylan, eğitimini iktisat alanında tamamlamış olup, Okuyoruz.com'da ekonomi editörlüğü yapmaktadır. İletişim : [email protected]