İsviçre’de Bitcoin Devrimi

İsviçre Devleti bitcoin yani sanal parayı resmi olarak tanıyan ilk devletlerden birisi olma ünvanını kaptı. Kısa süre önce tren istasyonlarına kurulan bitcoin bankamatikleri ile sanal para kullanımı yaygınlaştırılıyor.

Dünya üzerinde kullanılan sanal paraların en popüleri olan Bitcoin için atılan bu adım devrim niteliğinde olarak kabul ediliyor.

Bilgisayarlara eklenen bazı cihazlarla üretilen sanal paralar, gün geçtikçe daha da zor olan mining denen bir işlem sayesinde ortaya çıkıyor. Tabi bu üretme faliyeti için güçlü bilgisayarlara ve donanımlara ihtiyacınız var. Tabi bu durumun dışında bitcoin pazarlarından da değeri her gün artan veya azalan bitcoinlere sahip olabilirsiniz.

Bitcoin’in an itibari ile değeri uluslar arası piyasalarda yaklaşık 710 dolar seviyesinde bulunuyor. Takibi mümkün olmayan bu ara devletler için birçok risk ortaya çıkarsa da, İsviçre gibi bir devletin attığı bu adım diğer ülkeleri de harekete geçirebilir.

Türkiye’de de faliyet gösteren fakat bir süre önce faaliyetlerine son veren bir bitcoin pazar ağı bulunmaktadır. Devletin ortaya koyduğu bazı göstergeler ile bankalardan onay alamayan sistem için kapatılma kararı alınmıştı.

İsviçre ise bu durumu kolaylaştırarak sosyal numaralarınızı girebileceğiniz bir sistem ile kurduğu otomatlardan sanal para alım satımına imkan vermeye başladı. Diğer ülkelerinde bu duruma destek sağlayıp sağlamayacağı kısa süre içinde ortaya çıkacak.

Sanal para ile alışveriş imkanı veren siteler günden güne çoğalırken sanal para ile yapılan illegal faaliyetler ile ilgili neler yapılabileceği ise henüz belli değil. Dark Net adı verilen ağlarda bulunan kişiler sanal para ile her türlü uyuşturucu ve yasadışı madde satışı yapmaya devam ediyor.

Hatta illegal pornografi de bu yöntemle pazarlanmaya devam ediyor.

Temel Şaylan, eğitimini iktisat alanında tamamlamış olup, Okuyoruz.com'da ekonomi editörlüğü yapmaktadır. İletişim : [email protected]