İşsizlik Artmaya Devam Ediyor

Türkiye’de yaşayan 15 yaş ve üzeri işsizlik oranlarında artış devam ediyor. Geçen dönemde çift haneye ulaşan işsizlik oranı bu ay da %1.2 oranında artarak %11.3 olarak gerçekleşti. Başka bir ifade ile işsizler grubuna bu ay geçen yılın aynı ayına göre 435 bin kişi daha eklendi. Bu ay itibari ile işsiz sayısı toplam 3.5 milyona yaklaştı.

Tarım işçilerinde ise durum farklı olmadı, onlarda da işsizlik 1.3 artarak 13.7 olarak ifade edildi. Ayrıca genç nüfusta işsizlik %20’ye dayanırken,  geniş perspektif için %11 dolaylarında seyrediyor.

Tuik raporlarına göre geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 323 bin kişi istihdam edilmesine rağmen istihdam oranın %0.1 düşüş yaşandı.

Kayıt dışı çalışma oranları ise %34’lük bir değer almaya devam ediyor. Bu değer göz önüne alındığı Türkiye’de her 3 kişiden birisi kayıt dışı olarak çalışmaya devam ediyor. Bu durumda vergi ödemelerinde aksalara neden oluyor. Kazandığı paranın vergisini kayıtlı olmadığı için ödemeyen bu grup için her gün yeni uygulamalar gündeme geliyor. Sigortasız çalışan her işçi de bu duruma dahil oluyor.

İşsizlik oranlarının bu şekile gelmesinin en büyük nedeni duygunluk yaşanan inşaat sektörü olduğu ifade ediliyor.

Temel Şaylan, eğitimini iktisat alanında tamamlamış olup, Okuyoruz.com'da ekonomi editörlüğü yapmaktadır. İletişim : [email protected]