İsrail ile İlişkiler Normalleşiyor

İsrail ile Mavi Marmara olayları sonrasında ortaya çıkan büyük sıkıntılardan dolayı durdurulan işbirliği için yeni adımlar atılmaya başlandı. Öncelikle İsrail’in özür dilemesi ve tazminat ödemesi yapmasından sonra ilişkiler normala döndü. Bu evrede İsrail Türkiye’de görev yapması için bir büyükelçi ataması yaptı. Türkiye de bunun üzerine İsrail’e elçi ataması yapmayı planlıyor.

Türkiye’den görevlendirilecek olan ismin Kemal Öktem olması bekleniyor. Öktem şu sıralarda Başbakanlık danışmanı olarak görev yapan ve alanında tecrübeli bir isim olarak biliniyor.

İlgili kararın onaylanmasından sonra Kemal Öktem’in Telaviv elçisi olarak atanması bekleniyor. İsrail’in görevlendirdiği isim ise belli oldu. Atana isim ise Eitan Naeh olarak kayıtlara geçti. Türkiye’nin de bunun üzerine gerekli çalışmalara başladığı ve yakın zamanda onaylama işleminin tamamlanacağı belirtildi.

İsrail kanadından yapılan açıklamalarda bu normalleşmenin çok faydalı olacağı ve iki ülkenin eski günlere geri döneceği ifade edildi. Büyükelçi seviyesindeki temasların iki ülkenin ortak sorunlarını çözmesinde büyük fayda sağlayacağının garantisi verildi.  Türkiye ise konuya daha temkinli yaklaşıp, sürecin henüz başında olduğunun belirtilmesini istedi.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]