İkinci El Arabada Şok Gelişme

İkinci el araba satışlarında devrim gibi bir kararın açıklanmak üzere olduğu belirtildi. Yeni düşünülen sisteme göre kişiler kendi başlarına arabalarını satamayacak. Hem satış için belirli kriter kısıtlamaları getirilecek hem de yetki belgesi istenecek.

Kararın en çok yarayacağı kesim ise oto galerilerinin olması bekleniyor. Yetki belgelerinin ilk olarak onlara verilmesi planlanıyor. Böylelikle siz aracınızı satacağınızda devletten vergi kaçırma gibi bir faliyette bulunamayacaksınız.

İkinci el oto pazarlarına da, kişisel anlamda darbe vurması beklenen bu karar sonrası ilgili durum daha çok galericilere yarayacak.

İnternet üzerinden çeşitli sitelerde satış yapan vatandaş da bu karardan etkilenecek en büyük kesim olarak ifade ediliyor. Bir anlamda artık sahibinden ve gittigidiyor gibi sitelerden oto satışı yapılamayacak. Bu sitelerden sadece kurumsal olarak kayıtlı olan ve yetki belgeleri olanlar satış yapabilecek.

Böylelikle hem satıcıların vergi kaçırması hem de alıcıların zarara ve dolandırıcılığa uğramasının önüne geçilmesi hedefleniyor. Uygulamanın ne zaman aktif hale geleceği konusunda belirgin bir ifade yok. Ama 2017 yılında böyle bir uygulamaya geçilmesi bekleniyor.

Temel Şaylan, eğitimini iktisat alanında tamamlamış olup, Okuyoruz.com'da ekonomi editörlüğü yapmaktadır. İletişim : [email protected]