Hollanda Seçimleri’nde Süpriz Sonuçlar

Oyların dünden itibaren %95’nin sayıldığı Hollanda’da süpriz sonuçlara ortaya çıktı. Son olarak Türkiye krizi ile birlikte tüm dünyada ilgi çeken Hollanda’da Türklerin desteklediği Denk grubu 3 milletvekili çıkardı. Geçtiğimiz seçimlerde 4 sandalye kazanan Yeşil Sol ise büyük bir çıkış yaparak 14 milletvekiline ulaştı.

Yeşil Sol böylelikle seçimlerin en süpriz partilerinden birisi oldu. Türkiye’ye büyük hakaretler savuran Wilders’in partisi Özgürlük Partisi ise beklenen patlamayı yapamadı. Şu an görevde bulunan Rutte’nin partisi VVD 33 milletvekili çıkarırken, Wilders’in partisi Özgürlük Partisi ise 20 milletvekilinde kaldı. Fakat geçen seçime göre 5 sandalye fazla alan parti çıkışını sürdürdü.

Seçimlerin en büyük kaybedeni ise geçmişte Türkleri’nde destekledi İşçi Partisi PVDA oldu. 29 sandalyesinin 20’sini kaybeden parti 9 sandalye ile mecliste yer alacak.

Geçtiğimiz seçim oyların %32’sini alan parti bu seçim %6.6’ya razı oldu. Türklerin desteklediği DENK partisi ise ilk seçiminde meclise 3 milletvekili çıkararak yüzleri güldürdü. Türklerin yoğun olarak desteklediği partinin milletvekilleri Tunahan Kuzu ve Selçuk Öztürk geçmiş dönemde İşçi Partisi’nde görev yapıyordu. İhraç sonrası yeni bir oluşum kuran ikilinin yanına bir isim daha eklendi.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]