HDP’ye Büyük Darbe

HDP operasyonundan son dakika gelişmesi olarak kamuoyuna yansıyan bilgi notuna göre; HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ tutuklanarak ceza evinde gönderildi.

Gece saatlerinde gözaltına alınan ve çeşitli sorgulamalardan sonra tutuklanma talebiyle mahkemeye çıkarılan iki isim tutuklandı. Bunun dışında Sırrı Süreyya ve iki milletvekili adli kontrol denetimi şartıyla serbest kalırken, Hdp Grup Başkanvekili İdris Baluken ve diğer 3 milletvekili tutuklandı. Böylelikle tutuklu milletvekili sayısı 6’e yükseldi. Gülser Yıldırım’da tutuklanan diğer isim olarak kayıtlara geçti.

AVRUPA RAHATSIZ

Yurtdışından yapılan açıklamalarda HDP’ye uygulanan soruşturma kınansa da, kamuoyunda oluşan büyük destek ile operasyon tüm engellere rağmen devam ettiriliyor.

Diyarbakır’da düzenlenen gösteride polisle çatışan grubun içinde yer alan Sebahat Tuncel’de gözaltına alınan isimler arasında bulunuyor. Öte yandan Antalya’da bir grup HDP’li ortalığı meydan savaşına çevirdi, polisi aldığı güvenlik önlemleri sonrası 10 kişi gözaltına alındı, gözaltına alınan arasında Antalya HDP İl Başkanı’da var.

Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ
Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ

 

İlerleyen saatler diğer gözaltına alınan isimlerinde durumlarının belli olması bekleniyor. Muhtemel tutuklanma kararları sonrası, güvenlik önlemlerinin aksamadan devam etmesi planlanıyor. Bölgede alınan önlemlerde halkın yaşayacağı her türlü olumsuzluk göz önünde burundurulacak.

Van’da ilan edilen bilgiye göre, 7 gün boyunca herhangi toplu açıklama yapılamayacak, aynı uygulamanın farklı illerlerde de yapılabileceği kaydedildi.

 

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]