İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HDP Milletvekilleri Gözaltında

Gece saatlerinde başlayan operasyonlarda 11 milletvekili gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi olarak da belirtilen durum ifade vermeye gidilmemesi.

Gözaltına alınan isimler bir bir açıklanmaya başladı.

Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, İdris Baluken, Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir, Ferhat Encü, Leyla Birlik, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, Gülser Yıldırım, Nursel Aydoğan

2 milletvekili de yurtdışında bulunuyor bu isimler için de yakalama kararı çıkartılmış durumda.

Bunun dışında ulusal güvenlik gerekçesiyle sosyal medya sitelerine girişlerinde de yavaşlatma uygulanıyor. Bu nedenle facebook, twitter, instagram ve whatsapp üzerinde erişim sıkıntıları yaşanıyor.

PKK’nın gençlik yapılanmalarından birisinin bulunduğu sokağa çıkan çağrısı karşılık görmedi, operasyonlar devam ederken her dakika yeni gelişmeler ortaya çıkıyor. Evlerinde arama yapılan milletvekilleri dışında HDP Genel Merkezi’nde de aramalar devam ediyor.

İlk olarak gözaltı kararını Selahattin Demirtaş Twitter’dan duyurmuştu. İlgili tweet şu şekilde yayına alındı.

demirtas-twitter

 

6-8 ekim olayları hakkında başlatılan soruşturma gitmeyen HDP milletvekilleri için çıkarılan bu kararlardan sonra gün içinde neler olacağı merak ediliyor. Çünkü ilgili dosyada çeşitli suç delilleri var, bu deliller nedeniyle milletvekilleri hakkında tutuklama kararı gelebilir.

Bunun dışında Diyarbakır’a atanan kayyumu tehdit eden Bülent Keneş’in twitter hesabı da Türkiye’den yasaklandı. Hakkında yakalama kararı bulunan Bülent Keneş için soruşturma derinleştiriliyor.

Fetö’nün Kasım ayında büyük bir gelişme olacak dediği gerçek de ortaya çıktı. 10 Kasım’da Sincan Cezaevi’nden kaçmayı planlayan fetöcülerin bu girişimi de engelledi. Hapishanede yapılan baskınlarda tüm kaçma notları da ele geçirildi. Bilindiği üzere Sincan Cezaevi’nde 5 binden fazla fetöcü yer alıyor.