Google’un Tutuklu Gazeteciler Yorumu

Google Haberler sekmesi yayınlanan bir mesaj yüzünden tepki görmeye başladı. Bu tepkinin büyük kesimi Türkiye’de yaşanan darbe girişimi sonrası yaşanan tutuklamaları olumlu görenler tarafından verildi.

Google haberler kısmının sağ üsttüne tutturulmuş bir mesajda Türkiye’nin en fazla gazeteci tutuklaması yapılan ülke olarak lanse edilmesi nedeniyle büyük bir yanlışa imza atıldı.

Özellikle politikacıların ısrarla üstünde durduğu bu isimlerin gazetecilik yaparken değil, tamamen terör ile alakalı bazı çalışmalar içinde bulundukları için hapis cezası aldığı kısmı atlandı. Onun yerine daha basit olarak ve hedef göstererek 259 hapise cezası almış gazetecinin varlığı ile CPJ adı verilen bir komisyonun raporuna link verildi.

Bu konuda henüz Türk Medyası’nda ciddi bir yer bulamasa da özellikle Google gibi bir arama motorunun siyasi bir konu ile bu kadar içili dışlı olması büyük bir tepki dalgası getirdi.

Google uzun süredir Türkiye üzerinde oynanan oyunları görmezden geldiği gibi bu tür skandal bir açıklamaya da imza atmış bulunuyor. Bu haberin hangi sebeple siteye yerleştirildiği ise merak konusu olarak yerini koruyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]